SiirSohbeti.Com-Siir Sohbet Odaları Şiir sitelerimizde en güzel anlamlı aşk şiirleri sevgi şiirleri şiir sevenler için sunulmakta

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Masaüstü üzerinden bağlanmak için mIRC Indir.

Ümit Yaşar Oğuzcan Kimdir


Ümit Yaşar Oğuzcan Kimdir

Ümit Yaşar Oğuzcan Kimdir

Ümit Yaşar Oğuzcan Kimdir; 22 Ağustos 1926 yılında Tarsus’da doğmuştur. Yaşamını, ‘doldurması gereken bir çile’ olarak gören yazarın çocukluk yılları sakatlıklar ve kazalarla geçmiştir. 3 yaşında ayağını kıran, 4 yaşında mangalaya oturan, 5 yaşında ise taş basamaklı merdivenden yuvarlanan

Ümit Yaşar Oğuzcan’ın 7 yaşında da sandık kapağı kafasına düşmüş, geçirdiği şiddetli kızamık hastalığının ardından başına gelen yüksek ateşten ötürü kekeme olmuştur.Liseyi bitirir bitirmez iş hayatına atılan Ümit Yaşar Oğuzcan sırasıyla Osmanlı Bankası’nda, İş Bankası’nda, Yapı Kredi’de, Akbank’ta ve Türkiye İş Bankası Yayınları’nda müşavirlik yapmıştır. Klasik memuriyet hayatını şiirlerine de yansıtmıştır. Mesleğinin 30. yılında ise kendi isteğiyle emekli olmuştur.

14 yaşında apandis, 19 yaşında böbrek, 30 yaşında ise bademcik ameliyatı geçiren yazarın bu talihsizlikler ve hastalıklardan ötürü büründüğü melankolik ruh hâli hiç yakasını bırakmamıştır.

1845’te Eskişehir Ticaret Lisesi’ni bitirdi. Osmanlı Bankası ve Türkiye İş Bankası’nda çalıştı. 1977’de İş Bankası Halka İlişkiler Müdür Yardımcılığı görevinde iken emekliye ayrıldı.

İstanbul’da kendi adını taşıyan bir sanat galerisi kurdu. Bir süre yayıncılık yaptı ve Akbank Genel Müdürlüğü Krediler Servisi’nde çalıştı. Yaşamının son döneminde mizah dergisi ‘Çarşaf’ta mizah şiirleri yazdı.
İlk şiiri 1942’de Eskişehir’de yayınlanan ‘Kocatepe’ gazetesinde yayınlandı. Daha sonra Yedigün, Varlık, Büyük Doğu gibi dergilerde yayınlanan şiirleriyle tanındı. İlk şiir kitabı ‘İnsanoğlu’ 1947’de basıldı. Zamanla geniş kitlelerin okuyup hayranlık duyduğu bir aşk ve ölüm şairi olarak tanındı.

Şiirlerinde Faruk Nafiz Çamlıbel duyarlılığı görülür. 1973’de büyük oğlu Vedat’ın intiharından sonra ‘ölüm’ temasına daha çok eğildi. Bazı şiirleri çağdaş sanat müziğinin popüler bestecileri tarafından bestelendi.

 

Ümit Yaşar Oğuzcan Kimdir 

Eserleri

İnsanoğlu
Dolmuş
Aşkımızın Son Çarşambası
Bir Daha Ölmek
Avrupa Görmüş Adam
Kör Ayna
İki Kişiye Bir Dünya
Beni Unutma
Karanlığın Gözleri
Akıllı Maymunlar
Seninle Ölmek İstiyorum
Üstüme Varma İstanbul
Sahibini Arayan Mektuplar
Yeni Dünya Rekoru
Sevenler Ölmez
Çigan Gözler
Ötesi Yok
Hüzün Şarkıları
Bir Gün Anlarsın
Sadrazamın Sol Kulağı
Mihribana Şiirler
Taşlar ve Başlar
Seni Sevmek
İnşallahla Maşallahla
Toprak Olana Kadar
Göbek Davası
Ben Seni Sevdim mi
Halktan Yana
Aşk mıydı O
Önce Sen Sonra Ben
Rubailer
Acılar Denizi
Yalan Bitti
En Eski Yalnızlığım,dın Sen Benim
Dikiz Aynası

Ümit Yaşar Oğuzcan Kimdir Bir cevap bırakın.